Grožnjan Završje Istria – trasa rowerowa 40 km

Trasa do Grožnjan.

Kolejna wycieczka na Istrii i znowu pełny uśmiech. Wspaniała trasa rowerowa do miejscowości Grožnjan, popularnego celu turystycznego na Istrii. Prowadzi wyłącznie drogami asfaltowymi i jest idealna dla roweru szosowego.

Dane trasy.

Mapa trasy

 

Profil trasy
  • Długość 40 km
  • Czas przejazdu ok. 2 godziny
  • Przewyższenie 658 m
  • Jakość dróg:

Droga krajowa D44 nawierzchnia gładka, dalej 5209 do Bjelie Ziemlje całkiem ok, lokalna na Grožnjan już słabsza, miejscami spękana. Drogi 5008 i 5009 dobrej jakości, fragment na Meštri-Mlin słaby, ale dalej przez Završje do D44 już bardzo dobrze.

  • Ruch:

Mały i szczątkowy (rano).

  • Wrażenia 6/6.
  • Trudność/wysiłek 4/5.

Opis trasy.

Trasa fantastyczna, warta każdego wysiłku, ale wymagająca kondycji i wytrenowanej nogi. W zasadzie nic nowego, ponieważ cała północna Istria to rowerowy raj z mocnymi podjazdami, krętymi drogami, szaleńczymi zjazdami, a wszystko nagradzane pięknymi widokami i możliwością odwiedzenia fantastycznych miejsc.

Podjazd do Grožnjanu wyciska łzy i pot, ale miasteczko jest urocze. Warto chwilę pokręcić się po starych uliczkach, odwiedzić małe, urocze galerie i wypić dobrą kawę.

 

Z miasteczka udałem się jeszcze kawałek w kierunku Kalčini Vieli na tyle daleko, na ile pozwoliła mi asfaltowa droga, poprzecinana miejscami szutrowymi traktami. Widoki z góry super.

Wracając zahaczyłem o słynną na całą Istrię Parenzanę, drogę rowerową z Triestu do Poreču, niestety nie dla szosy z uwagi na szutrową nawierzchnię (w Chorwacji na całej długości).

Istria tunel Parenzana

Ruszyłem dalej w kierunku Završje, kolejnego małego i uroczego miasteczka. Tutaj turyści nie zaglądają, czas się zatrzymał, czułem się, jak na końcu świata. Takie miejsca lubię najbardziej.

Powrót stromym i szybkim zjazdem do drogi D44, zastanawiałem się kiedy stracę klocki hamulcowe, zjazdy zupełnie jak w Alpach, no może trochę krótsze 😉 .

Istria zjazd z Završje

Na koniec 2 km stromego podjazdu do Motovunu i jestem w domu 🙂 .

Jeżeli będziecie w tych okolicach zajrzyjcie koniecznie na tę trasę, Daje wiele satysfakcji.

Polecam gorąco.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeżeli zamieszczone tutaj treści uważasz za wartościowe i chcesz postawić mi kawę, to będzie mi niezwykle miło. Każda kawa to dla mnie wielka motywacja do przejechania kolejnych kilometrów i dalszej pracy. Dziękuję.

Postaw kawę – to sprawdzony i bezpieczny sposób wspierania twórców.

Linki i pliki do pobrania.

Dla chętnych do pobrania plik GPX .

Tutaj ślad z zapisu na Strava .

Link do opisu poprzedniej trasy rowerowej na Istrii.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *