Najlepsza trasa szosowa na Przełęcz Tąpadła – S11 112km

Najlepsza trasa szosowa z Wrocławia 00

Najlepsza trasa szosowa z Wrocławia przez Marcinowice Tąpadła i Solną.

Bezsprzecznie, aktualnie mój nr 1. Najlepsza trasa szosowa z Wrocławia i myślę, że nie ma w tym zbyt dużo przesady 🙂 . Przy całej mojej ogromnej sympatii dla Kocich Górek, to jednak kierunek południowy i droga przez Domanice, Krasków, Klecin, Wiry, Przełęcz Tąpadła, Świątniki i Solną, ma najwięcej do zaoferowania. Super asfalty, super widoki, świetna zabawa.

Najlepsza trasa szosowa Tąpadła

Punktacja dla trasy S11.

  • Dystans: 112 km
  • Przewyższenia: 520 m
  • Czas przejazdu: 4 h
  • Jakość dróg: 4,5/5

Drogi bardzo dobrej jakości z drobnymi wyjątkami. Słabych fragmentów może w sumie 5 km, co przy tym dystansie jest pomijalne. Oczywiście Skałka i Romnów, do tego krótki odcinek za Wirkami. Najgorzej jest na odcinku Będkowice – Księginice Małe. Tutaj remont, czynny tylko prawy pas w dodatku cały zasypany kamykami. Dla bardziej wrażliwych polecam objazd, ale żeby jechać gładko, trzeba trochę nadłożyć z Sulistrowiczek na Sulistrowice i dalej na Księginice Małe. Ostrzegam więc, ale mam nadzieję, że ten remont nie będzie wieczny, a to zaledwie 1,5 km. Słabszy odcinek, ale nie tragiczny w okolicach Nasławic, naprawia się przed Rękowem.

Trudność/kondycja: 3/5 To dosyć długa trasa i trzeba dobrze liczyć siły. Po drodze kilka podjazdów za Maniowem, no i oczywiście od Wirów podjazd na Przełęcz Tąpadła. Dalej, już praktycznie z górki.

Wrażania: 5/5 Sporo pięknych widoków po drodze. Nie ma co pisać, trzeba zobaczyć. A jak jeszcze przyświeci Wam słońce, to będzie pełnia szczęścia.

Ruch: Jechałem w czwartek po 14tej. Jak zwykle największy ruch w okolicach węzła z A4 w Kątach Wrocławskich i na odcinku do Mietkowa. Dalej już ruch mały i szczątkowy. Nawet na Tąpadła mało kto jechał. Uwaga tylko na skrzyżowaniu w Wierzbicach, na przecięciu z drogą 346 na Oławę. Prawa strona na tej krzyżówce praktycznie niewidoczna. Jest STOP, trzeba się zatrzymać koniecznie.

Trasa szosowa S11 profil
Trasa szosowa S11 profil

Opis trasy S11.

Mogę długo pisać, bo najlepsza trasa szosowa z Wrocławia oferuje sporo, ale prawda jest taka, że zamiast czytać moje opisy, lepiej ruszyć w drogę 🙂 . Odcinek przez Skałkę i Kąty Wr. opisywany wiele razy. Gładko i szybko, zwalniamy tylko w Skałce i Romnowie, żeby nie wybić sobie zębów. Dalej też równo, chociaż teren trochę pofałdowany do Mietkowa przez Kilianów i Milin. Na tym odcinku zdarza się trochę większy ruch ciężarowy. Od skrętu w Maniowie już bardzo spokojnie. Wdrapujemy się na pierwsze wzniesienie przed Domanicami, skąd rozpościera się piękny widok na Zalew Mietkowski i Ślężę, a przed nami wieża kościoła w Domanicach. Szybko w dół i w lewo na Domanice. Lubię takie miejsca, bo czuć tu historię. Kręcimy więc w kierunku Kraskowa i Klecina do Marcinowic. Malownicza, praktycznie pusta droga, cały czas Ślęża ma na nas oko.

Trasa szosowa Domanice

Trasa rowerowa Zalew Mietkowski

Trasa szosowa Krasków

Droga na Przełęcz Tąpadła.

W Marcinowicach przecinamy DK35, bardzo ruchliwa trasa, trzeba uważać. I można pędzić już w kierunku Tąpadła. Droga przez Zebrzydów, Kątki i Wirki może nie jest najbardziej oczywista, ale leży tam nowy asfalt i jedzie się super gładko. Trochę gorszy odcinek w okolicach Wirów i zaraz później zaczyna się wspinaczka na Przełęcz Tąpadła. To silny punkt najlepszej trasy szosowej 🙂 . Trzeba trochę upalić łydkę, ale podjazd od tej strony jest lepiej rozłożony i „po chwili” jesteśmy na górze. Chwila odpoczynku, czas na uzupełnienie energii. Jadąc w dół, w chłodniejsze dni warto założyć kamizelkę. W weekendy można tutaj spotkać spory ruch turystyczny, rowery, samochody, trzeba uważać, lepiej przyjechać w tygodniu, jeżeli macie taką możliwość.

Trasy Szosa Wrocław

Powrót do Wrocławia.

Wracamy znowu po gładkich asfaltach i wrażenie psuje tylko remont odcinka Będkowice – Księginice Małe. Prawy pas niby jest, ale ledwo, ledwo, do tego zasypany kamykami. Można jechać proponowanym objazdem, ale czy jest sens, musicie sami zdecydować. Łatwo jednak złapać tu kapcia, więc lepiej zwolnić znacznie.

Trasa rowerowa Świątniki

Fragment do zjazdu na Nasławice gładki, warto się zatrzymać przy krzyżu po prawej i rzucić okiem w kierunku Ślęży. Odcinek do Rękowa nie jest specjalnie równy, ale przed Rękowem gładki asfalt wraca i tak aż do Bielan Wrocławskich. Szybko i gładko.

Tak, jak pisałem na wstępie, moim zdaniem najlepsza trasa szosowa z Wrocławia, a z pewnością taka, którą trzeba przejechać.

Pliki do pobrania.

Plik GPX z trasą szosową S11 – pobierzecie tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapis na Strava:

Więcej tras szosowych w okolicach Wrocławia w zakładce SZOSA.

Pozdrawiam i do zobaczenia na szosie !

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *