Trasa rowerowa Chełmsko Śląskie, Krzeszów – G23 70 km

Trasa rowerowa Chełmsko Śląskie

Trasa rowerowa Chełmsko Śląskie, Krzeszów – turystycznie.

Góry Kamienne i ich okolice, podobnie, jak Góry Sowie, to region pełen atrakcji turystycznych i pięknych rowerowych tras. Zabieram Was dzisiaj w ciekawe miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć tym regionie. Chełmsko Śląskie, gdzie znajdują się unikalne domy tkaczy i Krzeszów, perła baroku. Trasa poprowadzona jest w przeważającej większości po lokalnych drogach asfaltowych. Piękne widoki gwarantowane. Trasa rowerowa Chełmsko Śląskie, Krzeszów, to same atrakcje !

G23 profil

Parametry trasy rowerowej G23.

  • Dystans 71km
  • Czas przejazdu około 3:20 h
  • Przewyższenia 929 m

Trudność: 4/5 Sporo przewyższeń, 4 długie, mocne podjazdy, trasa wymaga dobrej kondycji.

Wrażenia: 5/5 Bardzo mocne punkty turystyczne, piękne krajobrazy, trasa, której nie można ominąć.

Rower: każdy, gravel, szosa, mtb, trekking. Opona 28C+

Drogi: Asfaltowe, miejscami w słabszej kondycji, odcinek Głuszyca-Rybnica ok. 2 km bardzo słaba i zniszczona nawierzchnia.

Opis trasy do Mieroszowa i Chełmska Śląskiego.

Trasa startuje z Jedliny Zdrój pod pałacem. Przez Głuszycę, za rzeką i po skręcie w prawo zaczyna się pierwszy poważny podjazd do Rybnicy Leśnej. Droga początkowo bardzo dobra za wiaduktem psuje się i przez około 2 km straszy dziurami. W Rybnicy, gdybyście mieli więcej czasu i chęci, można wdrapać się wyżej, do Andrzejówki. Ja jadę prosto do Unisławia Śl, skąd wjeżdżam na DK 35 i kierują się do Mieroszowa. Droga 35 jest mocno ruchliwa, trzeba uważać, na szczęście to jedyny fragment, gdzie ruch jest tak duży. Pozostała część trasy jest dużo spokojniejsza.

Po drodze do Mieroszowa, gdybyście mieli więcej czasu, można zajrzeć do Sokołowska, warto (wspominałem to miasteczko przy okazji opisu trasy G22).

W Mieroszowie zaglądam szybko na rynek, kameralny, nie za duży, z ładnymi kamienicami. Jadę dalej, lokalnymi drogami do Chełmska Śląskiego. Znowu mocno w górę. Okolica jest bardzo ładna i cieszy oko, ruch szczątkowy, drogi dobre. Po dotarciu na szczyt droga pogarsza się i pędząc w dół trzeba trzymać klamki i kontrolować prędkość. Tuż za szczytem po prawej stronie jest platforma widokowa, warto się zatrzymać i spojrzeć na piękną panoramę.

Chełmsko Śląskie, choć niepozorne, zaskakuje atrakcjami. Największa, to domy tkaczy, dwunastu apostołów. W jednym z nich można napić się dobrej kawy i zjeść pyszne ciacho, w innym poznać tradycyjne metody tkania lnu. Warto też zajrzeć na rynek i do kościoła na górce. Odwiedzam Chełmsko co jakiś czas, zawsze chętnie.

Trasa turystyczna Rybnica_small

Trasa gravel Unisław_small

Rynek Mieroszów Trasa rowerowa Góry Kamienne Trasa turystyczna Góry WałbrzyskieChełmsko Śląskie na2kola Chełmsko Śląskie rynek

Krzeszów i powrót przez Boguszów Gorce i Wałbrzych.

Z Chełmska Śląskiego jadę do Krzeszowa. Droga jest bardzo przyjemna, ruch minimalny. Zabudowania barokowego sanktuarium i klasztoru widać już z daleka.

Sanktuarium w Krzeszowie jest zjawiskowo ładne i bogate w historię. Jeżeli jakimś cudem jeszcze tu nie byliście, to polecam zwiedzić całość z przewodnikiem. Można tu spędzić bez problemu ponad 2 godziny. Na miejscu jest też bar, gdzie można nabrać sił na powrót.

Droga powrotna bogata w atrakcyjne widoki na okoliczne wzgórza, można podziwiać Dzikowiec, Chełmiec i kilka innych pagórków 😉 . Boguszów Gorce mijam dołem, jadąc wzdłuż rzeki, skąd od czasu do czasu po lewej stronie pojawia się miasto, wysoko, na wzgórzu, niczym we włoskiej Umbrii 🙂 . Z Boguszowa do Wałbrzycha, najpierw stromo w dół, a później, w Wałbrzychu znowu mocniej w górę. Cała droga przez Wałbrzych poprowadzona jest wydzielonymi drogami rowerowymi. Ostatni fragment nową drogą, gładko i bezpiecznie. W Kamieńsku droga rowerowa się kończy i pędzę w dół DK 381 na Kłodzko. Ruch tutaj trochę większy. Przed Jedliną po prawej stronie zjazd na drogę rowerową, nie było łatwo go zauważyć.

Koniec trasy w pałacu Jedlinka, gdzie można zjeść pyszną pizzę i nie tylko i napić się dobrego lokalnego piwa.

Krzeszów na2kola Trasa rowerowa Krzeszów Krzeszów trasa rowerowa trasa gravel Boguszów Gorce Droga rowerowa Wałbrzych Rower Pałac Jedlinka

Trasa rowerowa Chełmsko Śląskie, Krzeszów, to moim zdaniem jedna z najładniejszych tras turystycznych na Dolnym Śląsku. Namawiam mocno.

Do zobaczenia na szlaku!

Pliki i linki do pobrania.

Plik GPX z trasą G23 do pobrania tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapis ze Stravy poniżej.

Więcej tras gravelowych z okolic Gór Sowich i Kamiennych znajdziecie pod tym linkiem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *