Trasa rowerowa do Wierzbnej po gładkich asfaltach – S14 110km

Trasa rowerowa do Wierzbnej

Trasa rowerowa do Wierzbnej po gładkich asfaltach z Wrocławia przez Mietków i Pożarzysko.

Ponad 100 km super trasy, a zdecydowana większość po bardzo dobrych asfaltach. Gładko, szybko, kilka podjazdów i sporo ciekawych miejsc po drodze. Moim zdaniem jedna z najlepszych tras rowerowych w naszych okolicach. Ułożona specjalnie z wykorzystaniem najlepszych asfaltowych odcinków dla rowerów szosowych. Po drodze wplecionych kilka silniejszych podjazdów. Jak na warunki w okolicach Wrocławia, prawie 500m up, to tylko w Kocich Górach, albo na Przełącz Tąpadła. Trasa rowerowa do Wierzbnej ma też do zaoferowania sporo turystycznych atrakcji. Zalew Mietków, Pałac w Domanicach, Pałac Krasków, ruiny klasztoru w Wierzbnej, ruiny pałacu na wodzie w Pankowie i stadnina koni, pałac w Śmiałowicach. Gdyby chcieć odwiedzić te wszystkie miejsca, trzeba mieć wolny cały dzień. Do Was więc należy decyzja, czy szybciej – treningowo, czy może spokojniej – turystycznie.

S14 profil

Punktacja dla trasy S14.

  • Dystans: 109 km
  • Przewyższenia: 462 m
  • Czas przejazdu: 4 h

Jakość dróg: 4,5/5  Bardzo dobre asfalty praktycznie na całej długości trasy. Wyjątek to krótkie odcinki w Skałce i Romnowie, słabiej też w okolicach Wawrzeńczyc i fragmenty w Pankowie.

Trudność/kondycja: 4/5 Na podjazdy trzeba mieć trochę nogi, bo miejscami są strome, ale raczej krótkie. Dystans jednak znaczny, więc kondycja musi być. Trasa zachęca jednak do licznych postojów, więc można ją również spokojnie przejechać, tylko w dłuższym czasie.

Wrażania: 4,5/5 Jak dla nie, to mocne 4,5. Okolice, zabytki, widoki, bardzo chętnie wracam w te rejony co najmniej kilka razy w roku.

Ruch: Jechałem w piątek rano (8-13). Ruch mały, ale ważny jest kierunek jaki wybierzecie. Sugeruję jechać tak, jak ustawiłem znaczniki, najpierw na Strużę, a powrót przez Kilianów, wtedy unikniecie dużego ruchu w szczycie w okolicach A4 w Kątach Wrocławskich. Odcinki za Mietkowem, ruch szczątkowy.

Opis trasy rowerowej S14 – gładką szosą do Wierzbnej.

Ułożyłem tę trasę specjalnie pod szosę, tak żeby można było gładko przejechać praktycznie cały czas. Staram się zawsze planować pętle, aby nie wracać po tym samym śladzie, ale w tym przypadku priorytety były inne. Start z Wrocławia w kierunku Krzeptowa i później dalej na Kąty Wr. Szybko mijamy dwa najsłabsze punkty trasy, czyli Skałkę i Romnów (również na powrocie) i pędzimy w kierunku Nowej Wsi Kąckiej. Pędzimy, ale miarkujemy siły, bo droga długa i pofałdowana 🙂 .

Trasa rowerowa do Wierzbnej S14 Kącka

Dalej przez Strużę, Wawrzeńczyce (tutaj też troszkę słabiej) do Mietkowa. Pierwszy silniejszy podjazd od Chwałowa, na górze fajny widok na zalew. 40 km mamy za sobą. Szybki zjazd do Domanic i lekko w górę w kierunku Kraskowa. W Klecinie w prawo i dłuższy podjazd do Śmiałowic, skąd prosto na Panków i później w kierunku Wierzbnej. Tutaj ostrzej w górę do ruin klasztoru (otwarte od 9-15 w dni powszednie). Można się tu chwilę pokręcić i odpocząć. Połowa za nami.

Ślęża

Zalew w Mietkowie

Wierzbna klasztor 02

Atrakcje turystyczne po drodze.

Jeżeli zależy Wam bardziej na turystycznym charakterze tej trasy, to rzućcie okiem na mapę, gdzie łatwo zlokalizujecie kilka ciekawych punków, które warto będzie odwiedzić. W Maniowie po lewej stronie z pewnością zobaczycie na górze ruiny pałacu, łatwo tam dojechać skręcając w lewo w ul. Podgórną. W Domanicach, za cmentarzem prosto jest kolejny pałac. Krasków to kolejny mocny punkt. Niegdyś pałac z restauracją i ogrodem, dzisiaj obiekt zamknięty 🙁 . Przed pałacem po prawej restauracja Zacisze, można zjeść dobrą rybę i nie tylko. W Pankowie, tuż za mostem po prawej ruiny pałacu na wodzie i stadnina koni. Wierzbna to ruiny klasztoru i kościół. W Śmiałowicach, za kościołem w lewo pałac, a niżej pozostałości dużego młyna. Przejeżdżając przez Siedlimowice można zjechać w prawo i znaleźć młyn, ruiny pałacu i ruiny wieży obronnej.

Trasa szosowa Panków

Jak widzicie atrakcji cały worek, więc jeżeli nie szybko, szosowo, to można spokojnie, turystycznie. To jedna z ciekawszych, turystycznych tras rowerowych w okolicy Wrocławia.

Podjazd w Pożarzyskach i powrót.

Wracając z Wierzbnej czeka na nas jeszcze kilka mocniejszych podjazdów. Pierwszy w Pankowie, później Pożarzyska, skąd w dół pędzimy długim zjazdem, Domanice i na końcu Piława. Jest też oczywiście trochę mniejszych fałdek. Droga cały czas gładka 🙂 . W okolicach Kątów Wr. większy ruch na węźle A4. Ostatni fragment na Stoszyce i Krzeptów.

Trasa rowerowa do Wierzbnej 02

Trasa praktycznie idealna. Można szybciej, treningowo, można na relaksie, turystycznie. Sporo atrakcji, nie ma nudy i noga ma co kręcić, bo nie jest płasko.

Trasa rowerowa do Wierzbnej – bardzo polecam, namawiam, to jedna z najlepszych tras w okolicach Wrocławia dla rowerów szosowych, ale nie tylko. To również świetna trasa turystyczna na całodzienną wycieczkę.

Do zobaczenia na szosie!

Pliki do pobrania.

Plik GPX z trasą szosową S14 – pobierzecie tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapis na Strava:

Więcej tras szosowych w okolicach Wrocławia w zakładce SZOSA.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *