Trasa rowerowa na zaporę w Zagórzu Śląskim – G14 37 km

Trasa rowerowa na zaporę w Zagórzu

Trasa rowerowa na zaporę w Zagórzu Śląskim.

Gravelem asfaltami po Górach Sowich ? Czemu nie, to świetna rozgrzewka dla nogi. Ta trasa rowerowa na zaporę w Zagórzu Śląskim idealnie nadaje się dla gravela, krótka ale bogata w kilka soczystych podjazdów i piękne widoki. Asfalty nie wszędzie są idealne, a miejscami ich nie ma, więc opona 40C sprawdzi się świetnie. Można ją też przejechać szosą, ale miejscami nie będzie super komfortowo.

Droga Jedlina

Parametry trasy rowerowej G14.

  • Dystans 37 km
  • Czas przejazdu około 1:50h
  • Przewyższenia 589 m
  • Trudność: 4/5 (kilka stromych podjazdów i zjazdów)
  • Wrażenia: 5/5

Sporo bardzo dobrych asfaltów, ale też kilka słabych odcinków w tym dwa krótkie szutrowe. Trasa jest miejscami dość stoma, dobra kondycja i silna noga bardzo się przyda.

Trasa G14 profil
Trasa G14 profil

Rower gravel, trekking, szosa (najlepiej na oponie 32C+).

Opis trasy.

Tym razem odwiedzam moje ulubione okolice rowerowe – Góry Sowie. To zaledwie 1 godzina samochodem od Wrocławia, warto tu przyjeżdżać, dla stromych podjazdów i pięknych widoków. Nie ukrywam, że ten region mocno wpłynął na zakup gravela. Opisywana trasa rowerowa na zaporę w Zagóru Śląskim jest bardziej asfaltowa, niż szutrowa, ale bardzo pasuje do charakteru gravelowej przygody 🙂 .

Start ustawiłem w Pałacu Jedlinka. To dobre miejsce, bo można tu zarówno bezpiecznie zaparkować auto, jak i trochę pozwiedzać, przenocować, dobrze zjeść i napić się świetnego piwa warzonego na miejscu. (Na Stavie miejsce startu i mety jest w trochę innym miejscu.)

Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

Jedlina Zdrój i podjazd do Niedźwiedzicy.

Startujemy więc z Jedlinki i wąską lokalną drogą, „wyraźnie” pod górę jedziemy w kierunku Jedliny Zdroju. Mijamy jednak bokiem to miasteczko (będzie jeszcze okazja, żeby zajrzeć w tym roku 😉 ) i jedziemy stromiej w górę w kierunku Niedźwiedzicy, z której roztacza się malowniczy widok na dolinę. Nie można się tutaj nie zatrzymać, żeby trochę nie popatrzeć. W Niedźwiedzicy po drodze miniemy też stary pałac i uroczy mały kościółek.

Kościół Niedźwiedzica
Kościół Niedźwiedzica

Dalej bardzo stromo w dół do Zagórza Śląskiego. Mam nadzieję, że macie sprawne hamulce, tutaj naprawdę się przydają. Jakiś czas temu, po zjeździe tą trasą stwierdziłem, że hamulce szczękowe w szosie są super, ale na trochę bardziej płaskim terenie i … kupiłem szosę z tarczami 🙂 .

Zapora w Zagórzu Śląskim, droga wzdłuż rzeki Bystrzycy i ostatni podjazd w Łomnicy.

Jeżeli był ostry zjazd, to w górach można się spodziewać tylko jednego, … kolejnego podjazdu 🙂 . Po kilku mocniejszych depnięciach jesteśmy na górze, na kolejnym punkcie widokowym. Zapora w Zagórzu Śląskim jest popularnym celem wycieczkowym. W weekendy bywa tu tłoczno, dużo aut, dużo samochodów i całkiem sporo rowerów. Robię rundę wkoło, zaglądam na nowy most, można też zajrzeć na plażę, po drugiej stronie, latem zjeść lody i popędzić dalej w kierunku Olszyńca.

Zalew w Zagórzu
Zalew w Zagórzu Śl.

Tutaj znowu stromo w górę, lokalną, wąską asfaltówką. Przecinamy linię kolejową, która odradza się po latach zapomnienia. Jeszcze trochę i można będzie przyjechać tu pociągiem bezpośrednio z Wrocławia, bez konieczności przesiadki w Wałbrzychu.

kolej do Jedliny

Jedziemy dalej do Głuszycy, wzdłuż rzeki Bystrzycy w kierunku Łomnicy. W Łomnicy, tuż przed skrętem w prawo, po lewej stronie mijamy Złotą Wodę, łowisko pstrąga. Serwują tu świetną rybę 😉 . Przed nami ostatni, ale konkretny podjazd do Grzmiącej, a później już tylko zjazd i meta.

Łomnica podjazd

konie Grzmiąca

To rewelacyjny region do aktywnego spędzania czasu, obfitujący w świetne trasy zarówno dla szosy, jak i dla gravela, czy mtb. Trasa nie jest łagodna dla nogi, ale uwierzcie mi, są tu jeszcze mocniejsze podjazdy, na które chętnie Was w tym roku zabiorę jeszcze nie raz. Trasa rowerowa na zaporę w Zagórzu Śl. mimo, że nie jest za długa, pokazuje doskonale, jak świetnie można spędzić czas kręcąc się po okolicznych drogach.

A więc, do zobaczenia na trasie !

Pliki i linki do pobrania.

Plik GPX z całą trasą do pobrania tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapisu ze Stravy poniżej.

Więcej tras gravelowych znajdziecie w zakładce GRAVEL.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *