Trasa rowerowa Pałac Pawłowice – G18 45 km

trasa rowerowa pałac w pawłowicach

Trasa rowerowa Pałac Pawłowice – gravelowo, rodzinnie

Mało jest chyba przyjemniejszych chwil, jak te, kiedy udaje się zaszczepić w dzieciach własną pasję do sportu i aktywnego spędzania czasu. Cieszy więc bardzo kolejna trasa przejechana rodzinnie z synami. 50 km głównie szutrami, wałami i ubitymi ścieżkami, plus kilka kilometrów lokalnymi, osiedlowymi drogami. Trasa rowerowa Pałac Pawłowice, to spokojna, bezpieczna trasa, która ma też kilka atrakcji. Pałac Pawłowice z rozległym parkiem, gdzie można świetnie odpocząć, przeprawa przez ukryty most, który wydaje się trzymać tylko na słowo honoru :), a po drodze lody na plaży .

Zapraszam na pełny opis.

G18 profil
G18 profil

Parametry trasy rowerowej G18.

  • Dystans 45km
  • Czas przejazdu poniżej 3h wolnym tempem
  • Przewyższenia 119 m

Trudność: 2/5 Łatwa, płaska trasa, praktycznie dla każdego.

Wrażenia: 3/5 Wały Widawy i Odry może nie są zbyt fascynujące, ale już Pałac w Pawłowicach z rozległym parkiem, czy tajemniczy most, to silne punkty wycieczki.

Rower: każdy poza szosą. Opona minimum 28C, optymalnie 38-40C.

Drogi: Głównie szerokie szutrówki, trochę leśnych dróg i ścieżek i krótkie odcinki asfaltem.

Opis trasy rowerowej do pałacu w Pawłowicach.

Start trasy oznaczyłem przy „piłce” (na ul. Legnickiej), ja kręcę jednak od Muchoboru, więc odległość na Starvie trochę większa. Przez Most Milenijny wjeżdżamy na wał Odry i jedziemy w kierunku Lasu Osobowickiego. Po 2 km skręcamy w prawo do lasu i kierujemy się na Wzgórze Kapliczne. Warto tu zajrzeć na chwilę. Dalej ul. Lipską, która ma niezbyt przyjazną kostkową nawierzchnię. Na szczęście po prawej stronie wąska ścieżka, którą można bez większych problemów minąć bokiem kostkę. Droga po jakimś czasie zmienia się na gruntową, prowadzi wzdłuż torów i przy stacji Wrocław Osobowice wjeżdżamy na ul. Kaczeńcową. Przecięcie ul. Pełczyńskiej bywało uciążliwe, z uwagi na duży ruch samochodowy. Ostatnio jednak droga 342 była przebudowana i pojawiła się na niej ścieżka rowerowa, która lada moment będzie oddana do użytku.

Korzystamy więc z przejścia po lewej i wjeżdżamy w ul. Kominiarską. To pierwszy fragment, gdzie trzeba poruszać się ulicą, ale ruch tutaj jest szczątkowy, to osiedlowe uliczki. Na ul. Zduńskiej mijamy ciekawy kościół, w prawo ul Fryzjerską docieramy do przecięcia z drogą 359, którą przejeżdżamy przejściem dla rowerów po prawej stronie. Wjeżdżamy na wał Widawy i kontynuujemy szeroką szutrówką. Po ok. 5 km zjeżdżamy w lewo na ul. Sołtysowicką i przez Most Sołtysowicki przenosimy się na wał po drugiej stronie Widawy. Tutaj również szeroka szutrowa droga. Ostatni fragment do pałacu trzeba przejechać ulicami, ale w dni wolne od pracy nawet na ul. Pawłowickiej ruch jest bardzo mały.

W pałacu warto zatrzymać się na dłużej, pokręcić się po parku i odpocząć w cieniu.

trasa rowerowa dolny śląsk Lipska

trasa rowerowa pawłowice wał

trasa rowerowa dolny śląsk pałac

most na widawie 1

Powrót przez bajkowy most.

Powrót głównie wałami, po szerokich drogach szutrowych. Krótki dojazd ul. Pawłowicką i Azaliową i tuż przed mostem skręcamy w prawo w drogę gruntową wzdłuż rzeki Dobra. Lubię sprawdzać takie trasy, bo zapewniają zawsze jakiś element przygody. Nie zawsze się sprawdzają, czasem trzeba zawrócić, albo wybrać inną ścieżkę, ale w większości przypadków oznaczone drogi gruntowe na Mapy.cz są przejezdne. Poza tym, nie lubię jeździć po tych samych trasach i nawet te najbardziej ulubione, często lekko modyfikuję, żeby chociaż kawałek przejechać drogą, na której mnie jeszcze nie było.

Tak też było tym razem. Powrót zaplanowałem po nieznanych mi wcześniej ścieżkach i okazało się to bardzo szczęśliwym rozwiązaniem. Droga wzdłuż rzeki doprowadziła nas do kolejnego odcinka wałów i szerokiej szutrówki. Następnie przejechaliśmy pod Mostem Bolesława Krzywoustego i zanim znów wjechaliśmy na wały, na moment wpadliśmy na lody na plażę. Wały po północnej stronie Widawy nie mają takiej ciągłości, jak te, od południa, ale jeżeli już są, to jedzie się po nich doskonale szerokimi szutrówkami. Moja trasa jednak w pewnym momencie (trochę przed ul. Dłutową) skręca w prawo i po chwili znowu w prawo, w wąską, zarośniętą ścieżkę, którą dojeżdżamy do największej atrakcji tej wycieczki – drewnianego mostu, a w zasadzie przeprawy przez Widawę. O dziwo, jest on oznaczony na mapie 🙂 .

Za mostem, ostatni odcinek już raczej wszystkim znany. Wałem Widawy do Jazu Bartoszowice i powrót wałem Odry do Mostu Milenijnego i drogą rowerową do ul. Legnickiej.

trasa gravel most krzywoustego

trasa rowerowa plaża

trasa gravel wał pn

trasa rowerowa lasek

trasa gravel mostek 11
most na widawie 1

most na widawie 2

Łatwa, ciekawa, turystyczno-rodzinna trasa z ciekawymi przystankami po drodze. Zachęcam i polecam.

Do zobaczenia na trasie !

Pliki i linki do pobrania.

Plik GPX z trasą G18 do pobrania tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapis ze Stravy poniżej.

Więcej tras gravelowych znajdziecie w zakładce GRAVEL.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *