Trasa rowerowa Pracze Odrzańskie gravel – G16 40 km

Trasa rowerowa Pracze Odrzańskie

Trasa rowerowa Pracze Odrzańskie – gravelowo.

Tym razem łatwa, szutrowa trasa rowerowa w bliskich okolicach Wrocławia. Dystans 40 km nie jest zbyt duży, a trasa nie wymaga specjalnego przygotowania. Gwarantuje jednak bardzo miłe spędzenie czasu i kontakt z przyrodą. Trasa rowerowa Pracze Odrzańskie prowadzi wałem Odry, szerokimi, polnymi drogami szutrowymi oraz przez Las Mokrzański.

G16 profil
G16 profil

Parametry trasy rowerowej G16.

  • Dystans 40km
  • Czas przejazdu około 2:40h
  • Przewyższenia 75 m

Trudność: 2/5 Bardzo łatwa trasa, jedyny trudniejszy fragment, to krótkie drogowe fragmenty w tym przecięcie z drogą Wilkszyn – Wrocław DK336.

Wrażenia: 3/5 Szutrowe, szerokie drogi, dużo przyrody, Odra, Las Mokrzański, pełen relaks. Przy południowym wietrze w okolicach oczyszczalni niezbyt przyjemne zapachy, ale krótko.

Rower: gravel idealnie, mtb, xc, trekking, każdy z wyjątkiem szosowego. Opona minimum 28C, optymalnie 38-40C.

Opis trasy rowerowej Pracze Odrzańskie.

Wyjazd z Wrocławia na wały Odry w okolicach Wzgórza Maślickiego. ul. Pilczycką, Królewiecką, Bardzką prowadzi droga rowerowa, następnie mało ruchliwa droga osiedlowa i dojeżdżamy do szerokiej, szutrowej drogi nad Odrą. Na wałach, kiedy ciepło i słonecznie, zdarza się spory ruch pieszy i rowerowy, ale w okolicach ujścia rzeki Bystrzycy jest już mniejszy. Przejazd przez most na ul. Janowskiej i dalej w prawo, wałem wzdłuż oczyszczalni. Jeżeli traficie na wiatr południowy, to w tej okolicy może niezbyt ładnie pachnieć 😉 . Ale nie trwa to długo. Kontynuujemy szeroką szutrówką. Na Mapy.cz zauważycie z pewnością oznaczone po prawej stronie bunkry. Nie są one jednak widoczne z drogi. Po minięciu oczyszczalni szeroka droga zmienia się w wąską ścieżkę. Miejsca na rower jednak wystarczy. Jedziemy dalej wzdłuż zalesionego fragmentu aż do pojawienia się szerokiej drogi po lewej stronie, którą będziemy wracać.

Przy ładnej pogodzie, kiedy jest sucho i nie ma błota, można jechać dalej, aż do wiaduktu kolejowego w Brzegu Dolnym. W okolicach Urazu droga bywa jednak często błotnista i podmokła. To dobra trasa na dłuższą wycieczkę z powrotem po drugiej stronie Odry przez Uraz (również sporą cześć można przejechać wałami), kiedy z pewnością też opiszę.

Ja skręciłem jednak w lewo i udałem się w kierunku Wilkszyna.

Trasa rowerowa wzgórze Mokrzańskie

trasa rowerowa Pracze Odrzańskie Wrocław

wały ścieżka

trasa gravel Odra

Powrót przez Las Mokrzański.

Chwilę zabawiłem przy byłej kopalni piasku (obecnie zbiornik wodny). Teren jest zamknięty, ale okolica bardzo ładna, więc cyknąłem kilka zdjęć. W kierunku Wilkszyna prowadzi znowu szeroka, szutrowa droga. Nie jest może super gładka, ale wystarczająca, żeby sprawnie jechać rowerem. Mijamy Miłoszyn, gdzie szutr zmienia się w asfalt i pędzimy w kierunku Lasu Mokrzańskiego. Wyjeżdżamy za Wilkszynem na DK 336. Tutaj trzeba uważać, bo to ruchliwa trasa, zwłaszcza w szczycie. Musimy przejechać ok. 60 m tą drogą, żeby za chwile skręcić ostro w prawo w las. Przez las, utwardzoną drogą, w miarę szeroką jedziemy do zielonego szlaku i zgodnie z jego oznaczeniami (po skręcie w lewo) kontynuujemy do Leśnicy. Ten fragment powinien Wam być już znajomy, bo prowadzi tędy opisana wcześniej trasa G02 do zamku na wodzie w Wojnowicach. Z Leśnicy powrót przez Złotniki i Park Tysiąclecia.

Trasa rowerowa na Pracze Odrzańskie to propozycja dla Wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania, czy typ roweru. Odległość nie jest bardzo duża, a spore walory przyrodnicze i różnorodność okolicy z pewnością przypadnie Wam do gustu. Zapraszam i polecam.

trasa rowerowa na2kola.pl

rzepak

Trasa gravel Piskorzowice

trasa rowerowa Las Mokrzański

Do zobaczenia na trasie !

Pliki i linki do pobrania.

Plik GPX z trasą G16 do pobrania tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapis ze Stravy poniżej.

Więcej tras gravelowych znajdziecie w zakładce GRAVEL.

One comment on “Trasa rowerowa Pracze Odrzańskie gravel – G16 40 km

  • Marta , Direct link to comment

    Bardzo przyjemna trasa 🙂 jadąc końcową częścią wału trochę wąsko i wysokie trawy. Ale warto 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *