Trasa rowerowa wieża w Kotowicach i Bajkał – G13 65 km

Trasa rowerowa wieża w Kotowicach

Trasa rowerowa wieża w Kotowicach i Bajkał z Wrocławia.

Bardzo polecam tę trasę, bo jest to dobra propozycja praktycznie dla każdego roweru i dla każdego rowerzysty, z ambicjami pokonywania trochę większych dystansów. Droga w większości poprowadzona jest bezpiecznymi trasami rowerowymi. Trasa rowerowa wieża w Kotowicach – zdecydowanie tak, a na dokładkę Bajkał i długie szutry wałami Odry.

Trasa gravelowa szutry

Parametry trasy rowerowej G13.

  • Dystans 65 km
  • Czas przejazdu około 3h
  • Przewyższenia 99 m
  • Trudność: 2/5 Płasko, nawet odcinki w terenie bez większego stopnia trudności.
  • Wrażenia: 4/5 Długie szutrowe odcinki, wieża widokowa, rozległe zakole Odry – Bajkał.

Rower gravel, mtb, xc, trekking (najlepiej na oponie 32C+).

Opis trasy.

Rowerem z Wrocławia w kierunku wieży w Kotowicach, to dość popularny kierunek. Szukałem jednak trochę innej drogi, tak żeby ominąć błotne fragmenty w okolicach Czarnej Łachy, które owszem są ładne, ale kiedy trochę popada, to przejezdne z trudem. Wystartowałem więc z Wrocławia i drogą rowerową dotarłem do ul. Międzyrzeckiej i dalej do ul. Opatowickiej. W okolicach Kanału Opatowickiego wskoczyłem na wał i szutrową drogą popędziłem w kierunku Blizanowic. Uwaga w okolicach znacznika 15 trzeba zjechać z wału na wąską ścieżkę. W Siechnicach kolejny punkt, gdzie trzeba uważnie wybrać drogę. Za mostem na Oławie trzeba skręcić w lewo za murkiem koło szlabanu (znacznik 18). Dojeżdżamy do torów i tutaj uważnie przekraczamy tory lub przechodzimy pod mostem. Mapy.cz w tym miejscu nie widzą przejazdu, więc od znacznika 19 do 20 jest objazd (który oczywiście pomijamy). Dalej czeka spory odcinek równej szutrówki i fragment równego asfaltu. Dojeżdżamy do Kotowic.

Wieża w Kotowicach.

W Kotowicach skręt w lewo w kierunku wieży. Tutaj dość nieprzyjemna brukowana droga, ale spory margines z prawej pozwala jechać w miarę gładko. Kto nie był na wieży, ten niech zaliczy, bo to fajny punkt widokowy. Można też zajrzeć do Utraty nad brzeg Odry. Z wieży kierujemy się na wiadukt kolejowy. Tutaj fragment podłej drogi, trzeba się wytelepać. Na szczęście nie jest to długi odcinek. Podejście do wiaduktu strome i piaszczyste. Uwaga pociągi jeżdżą dość często, więc jeżeli chcecie się rozejrzeć i zrobić zdjęcie, upewnijcie się, że nic nie nadjeżdża.

Most kolejowy w Czernicy
Most kolejowy w Czernicy

Przejście po moście kolejowym to spora atrakcja. Kładka ledwo się trzyma, belki wydają się być luźne na całej długości. Można jednak iść bez obaw, taki stan rzeczy utrzymuje się od dawna, a ruch pieszy tą kładką jest dość spory. Uważać jednak trzeba. Za mostem po obu stronach ładne, rozległe łąki. Na chwilę wjeżdżamy na drogę 455, dość ruchliwą, więc trzeba zachować ostrożność. Za kawałek jednak skręt w lewo i trasa prowadzi przez jaz i dalej wzdłuż wału Odry. Droga miejscami nie jest zbyt równa.

Bajkał i okolice.

Jadąc wałem po ok. 1 km trafimy na ścieżki odchodzące w lewo. Jeżeli nie jest zbyt mokro można się pokręcić po tych okolicach. Bardzo klimatyczne, leśne trakty. Bez problemu można spotkać tu sarny. Jeżeli traficie w odpowiednią drogę dostaniecie się nad Bajkał od wschodniej strony. Ja kręciłem się trochę po lesie, ale teren był podmokły i zawróciłem. Jadąc prosto wałem dojedziecie do mostu, skąd w lewo będzie odchodziła szeroka polna droga. Jest bardzo nierówna, ale prowadzi prosto nad Bajkał. Nie można się zgubić. Widok nad tym rozlewiskiem jest bardzo ładny, zwłaszcza późnym wieczorem.

Trasa rowerowa nad Bajkał

Bajkał

Wracamy tą samą drogą do mostu i kierujemy się w lewo na wał Odry, gdzie szeroką szutrówką przez Łany, Wojnów, Strachocin dotrzemy do Mostu Bartoszowickiego. Stąd droga powinna być Wam już znana. Wałem Odry koło zoo do Kładki Zwierzynieckiej (nie mylić z Mostem Zwierzynieckim 🙂 ) i ul. Międzyrzecką i Krzywą Groblą (droga rowerowa) przez Kładkę Siedlecką do Armii Krajowej (w dużym skrócie).

Moim zdaniem jedna z ciekawszych tras rowerowych w tym kierunku. Trasa rowerowa wieża w Kotowicach i Bajkał – polecam!

Uważajcie na mój ślad ze Stravy, bo były fragmenty, gdzie mnie poniosło 🙂 .

Pliki i linki do pobrania.

Plik GPX z całą trasą do pobrania tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapis na Strava:

Więcej tras gravelowych znajdziecie w zakładce GRAVEL.

Do zobaczenia na szutrach !

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *