Trasa szosowa Kotowice Żórawina – S16 65km

Trasa szosowa Kotowice Żórawina

Trasa szosowa Kotowice Żórawina – na południe i na wschód.

Klasyk wrocławski w tych okolicach. Zakładam, że trasa dobrze znana wszystkim, którzy mieszkają na południu Wrocławia. Moim zdaniem fajna trasa treningowa, którą warto przejechać, ale raczej nie spodziewajcie się, że znajdziecie na niej coś ciekawszego, jak po prostu dobre asfalty i krajobraz niezbyt przyciągający uwagę. Jest płasko i można spokojnie skupić się na treningu, to główny plus. Przynajmniej do Żórawiny. Później, z powodu sporego ruchu (nawet w weekend), trzeba zwracać większą uwagę na samochody. Osobiście wolę powrót przez Szukalice i Komorowice, mniej aut. Trasa szosowa Kotowice Żórawina – na trening bardzo ok.

S16 profil
S16 profil

Punktacja dla trasy S16.

  • Dystans: 65 km
  • Przewyższenia: 105 m
  • Czas przejazdu: 2:30 h (na relaksie)

Jakość dróg: 4/5 We Wrocławiu w większości dobrej jakości drogi rowerowe (Bardzka, Buforowa, WOW), później również gładko, za wyjątkiem okolic Sulimowa (ok. 2 km asfalt trochę popękany). Wlot do Wrocławia dobrej jakości, miejscami tylko słabiej. Odcinek od Ziębic, przez Kotowice, Sobocisko do Żórawiny bardzo dobre asfalty.

Trudność/kondycja: 2/5 Bez specjalnych trudności. Jedynie przecięcia z DK94 wymagają dużej uwagi.

Wrażania: 2/5 Jak dla nie, na trening w sam raz. W Żórawinie zabytkowy kościół, do którego warto zajrzeć. Otwarty dla turystów w weekendy. W tygodniu trwają prace remontowe.

Ruch: Nie przepadam za odcinkiem Sobocisko – Żórawina, oraz Żórawina – Wrocław. Ruch aut jest tutaj duży i często dochodzi do sporego przekroczenia prędkości przez kierowców. Unikam, jak mogę. W tygodniu, odradzam, zwłaszcza w szczycie. W weekendy, kierunek Sobocisko – Żórawina mniej aut, ale już wlot do Wrocławia gęsty. Wolę jechać przez Szukalice i Komorowice. Bezpieczniej, ale zdecydowanie gorsza jakość dróg.

Opis trasy S16 – Wrocław – Kotowice – Marcinkowice – Żórawina

Start od Grabiszyńskiej i do wylotu z Wrocławia jedziemy drogami rowerowymi. Miejscami słabsza nawierzchnia, ale od ul. Bardzkiej gładko. Uwaga jednak na spory ruch pieszy, często na drodze pojawiają się psy, dzieci, całe rodziny z wózkiem, itp. W ciągu dnia bywa to uciążliwe. Warto ten odcinek jechać wcześnie rano. Dalej WOW, gładko i przez Świętą Katarzynę już asfaltem do Sulimowa. Ruch szczątkowy. Za Sulimowem jakość drogi się poprawia i od tego momentu praktycznie cały czas już gładko. Trzeba zachować dużą uwagę na przecięciach z DK 94, bo ruch tam spory o każdej porze. Cały fragment od Sulimowa, przez Kotowice, Marcinkowice do Sobociska gładki, przyjemny, ale też bez specjalnych rewelacji. Można mocno skupić się na treningu 🙂 . Od Sobociska do Żórawiny ruch rośnie, w weekendy i po południu, głównie z przeciwnej strony, ale można tu spotkać sporą ilość szaleńców.

Nie wiem dlaczego, ale ze wszystkich okolicznych dróg wokół Wrocławia, którymi jeżdżę, tutaj czuję się najmniej bezpiecznie 🙁 .

trasa rowerowa Wrocław Kotowice

trasa szosowa Kotowice

Odcinek Żórawina – Wrocław.

W Żórawinie na Alei Niepodległości zabytkowy kościół, przy którym warto się zatrzymać. Obecnie w remoncie (czerwiec 2021), ale w tygodniu otwarty dla zwiedzających. Można zajrzeć do środka. Warto. Niedaleko za kościołem skręcam w prawo i pędzę na Wrocław. Odcinek jest w miarę równy, ale ruch samochodowy spory, a drogi wąskie. Droga rowerowa dopiero od ul. Grota-Roweckiego. Pomimo gorszej nawierzchni, wolę wjeżdżać od strony Szukalic (następna droga w prawo za Żórawiną). Ten fragment znajdziecie w opisie trasy S07 . Przez Wrocław znowu po drogach rowerowych. W mieście niestety trzeba liczyć się ze sporą stratą czasu na światłach.

Żórawina kościół

trasa rowerowa Żórawina kościół

Za miastem, z uwagi na dobre drogi można mocniej przycisnąć i wykręcić fajne czasy, ale przejazd przez miasto, to spora strata. Niestety, takie są uroki mieszkania w dużym mieście.

Staram się przejeżdżać tę trasę raz w roku, ale przyznaję, że nie jest to mój faworyt, z uwagi na łatwiejszy i szybszy dostęp na innych kierunków, które oferują trochę ładniejsze widoki i są zdecydowanie bezpieczniejsze.

Pozdrawiam i do zobaczenia na szosie!

Pliki do pobrania i linki.

Plik GPX z trasą szosową S16 – pobierzecie tutaj.

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Zapis na Strava:

Więcej tras szosowych w okolicach Wrocławia w zakładce SZOSA.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *