Wzgórza koło Miękini trasa gravel – G10 61km

Wzgórza koło Miękini trasa rowerowa

Wzgórza koło Miękini i Mrozowa, trasa rowerowa.

Czasami jest tak, że plan na mapie wydaje się być dobry, ale rzeczywistość mocno rewiduje stan rzeczy. Tak dokładnie było tym razem. Szlak wytyczony na wzgórza koło Miękini wydawał się całkiem ok, ale zastane warunki okazały się ciężką przeprawą. Wyszedł z tego gravelowy hardcore.

 

G10 profil

Parametry trasy.

  • Dystans 61 km
  • Czas przejazdu około 3h
  • Przewyższenia 210 m
  • Trudność: 4/5
  • Wrażenia 3/5

Rower mtb, xc, gravel. Opona zalecana 40C+, optymalna 2,2” z agresywnym bieżnikiem.

Trasa wymagająca miejscami trochę lepszej kondycji i techniki.

Opis punktacji tras znajdziecie pod tym linkiem.

Opis trasy.

Tak jak pisałem we wstępie, nie jest to łatwa trasa i nie dla każdego. Na szczęście można ją trochę „złagodzić” wybierając alternatywne szlaki, o czym wspomnę w opisie poniżej. Opis trasy podzieliłem na dwie części i tak też można ją potraktować, wybierając jeden z fragmentów. Dla odcinka wzgórza koło Miękini i Mrozowa przygotowałem osobny plik gpx, do którego link będzie na końcu.

Droga do Wróblowic.

Sporym fragmentem tej drogi jechałem już wcześniej i odcinek do Jarząbkowic jest nawet całkiem znośny, dalej jednak hardcore. Ale po kolei. Początek to start drogą rowerową i dalej asfaltem do Gałowa. W Gałowie zaglądam do zamku, czy oby jeszcze stoi. Później lasem w kierunku Bogdaszowic i polami do Jarząbkowic. Droga polami nie jest może komfortowa, ale da się jechać.

No i docieram do punktu, gdzie dalszy wybór trasy jest kluczowy. Jeżeli macie ochotę najpierw na przejazd koszmarną polną drogą do Ławęcic, a później czymś, co jest pozostałością po błocie rozjeżdżonym ciężkimi samochodami (teren poligonu za Radakowicami) to proszę bardzo, ale ostrzegam, jest ciężko, niebezpiecznie i można łatwo złapać kontakt z ziemią, zwłaszcza będąc zapiętym spd (udało mi się tylko raz, ale jeszcze czuję). Prędkość przejazdu przez ten teren żółwia. Szczególnie po deszczu, kiedy jest mokro będzie tam masakra. Tak, że nie polecam i zachęcam do pobrania alternatywnego gpx G10v2, która omija ten szlak asfaltem przez Lutynię i szutrówką do Błoni.

Gałów zamek

Radakowice szutry trasa rowerowa

Lasy koło Miękini.

Jeżeli korzystacie z mojego śladu ze Stravy, to uwaga, w Źródłach pierwotna droga okazała się nieprzejezdna i zawracam kawałeczek. Czyli przygody część dalsza 🙂 . Na trasie gpx jest poprawnie. Od wjazdu do lasu jest już super (no prawie). Leśny trakt pod Miękinią trochę telepie, bo droga niby leśna, ale kamienista. Ścieżki szerokie, przyjemne, trochę korzeni. Lekkie podjazdy, zjazdy do momentu pierwszego poważnego wzniesienia, które kończy się prawdziwą wspinaczką pod Diabelską Górę (164m). No góra iście diabelska, podjazd fest, dobrze, że od tej strony, uff. Opony 40C Schwalbe G-one Allround ledwo łapią przyczepność pod koniec. Mam obawy, że na gładszym bieżniku będzie Wam ciężko pokonać te poważniejsze wzniesienia. Łydka upalona, jadę dalej, bardzo stromy zjazd. Nie rozumiem tych, którzy narzekają na hamulce mechaniczne TRP Spyre C. U mnie sprawdzają się doskonale. Ruszam dalej na Szubieniczne Wzgórze (169m). Też nie jest łatwo, spora wspinaczka. W nagrodę chwila odpoczynku.

Miękinia las

Szubienicze wzgórze

Przenoszę się do lasu pod Mrozowem, żeby „zaliczyć” jeszcze Lisią Górę. Droga w dwóch miejscach mocno piaszczysta, Schwalbe 40C nie daje rady, trzeba przeprowadzić, na szczęście krótkie odcinki. Lisia Góra ma tylko 145m, ale na pionowej ściance, która do niej prowadzi muszę mocno dociążać tylne koło, żeby łapać przyczepność. Jakoś się udaje i jestem na szczycie 🙂 .

Lisia Góra

Jeżeli mielibyście ochotę na przejechanie tylko fragmentu przez lasy, to przygotowałem plik GPX z tym fragmentem (do pobrania poniżej). Polecam pokonanie tej trasy w tym samym kierunku, co ja.

wzgórza koło Miękini szlak rowerowy

Powrót już na szybko, asfaltem do Leśnicy.

Pliki i linki do pobrania.

Plik GPX z całą trasą do pobrania tutaj.

Plik GPX z alternatywną wersją trasy omijającą ciężki teren znajdziecie tu.

GPX tylko z trasą leśną do pobrania tu.

Link zapisu ze Stravy – w tym miejscu (uwaga na dwa krótkie „ślepe fragmenty”)

Link do trasy na Mapy.cz – tutaj.

Alternatywna wersja trasy na Mapy.cz do pobrania stąd.

Więcej tras gravelowych znajdziecie w zakładce GRAVEL.

Do zobaczenia na szlaku !

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *